|
Wizyta uczestników koła wojskowości
w Instytucie Historii Uniwersytetu Szczecińskiego
W ramach współpracy naszej szkoły z Uniwersytetem Szczecińskim (Wydział Historii i Stosunków Międzynarodowych) dnia 19.11.2008r uczniowie naszej szkoły uczęszczający na koło Historii Wojskowości: Jarosław Rubczak, Krzysztof Przygoda, Leszek Sokólski, Paweł Rosiński, pod opieką Pana profesora Marka Bednarza uczestniczyli w wykładzie prof. Janusza Farysia, z okazji 90-tej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, połączonego z projekcją filmu dokumentalnego Joanny Pieciukiewicz pt. „Honor generała”. Prof. J. Faryś przybliżył w swoim wykładzie dzieje Polski począwszy od II poł. XVI przez lata zaborów, I Wojnę Światową do dnia 11.11.1918r kiedy to na nowo Polska powróciła na mapę świata. Drugą częścią spotkania była projekcja filmu o gen. S. Sosabowskim. Jest to historia człowieka, który poświęcił swoje życie dla Polski, ale nie mógł tego w pełni wykorzystać. Gen. S. Sosabowski był twórcą pierwszej w dziejach Wojska Polskiego brygady spadochronowej, która stacjonowała w Wielkiej Brytanii i nie była w pełni samodzielna jak się później okazało. Film był już emitowany w Telewizji Polonia, a niedługo mamy się doczekać jego premiery w TVP 1. Pokazuje on całą prawdę o polskim wojsku i stosunkach jakie panowały miedzy Polską, a jej sojusznikami podczas II Wojny Światowej.
Po wykładzie zaprezentowało się koło Historii Wojskowości Instytutu Historii wraz z Kołem Żołnierzy 12 Pułku Ułanów Podolskich.
Trzecim punktem programu była prezentacja historii 12 Pułku Ułanów Podolskich, ich mundurów, broni i innego wyposażenia wojskowego. Można było wziąć do rąk prawdziwe karabiny i szable z epoki.. Najstarsze pamiętają bitwę pod Borodino, a najmłodsze Monte Cassino. W obu tych bitwach 12 Pułk uczestniczył. Podczas pokazu można było zobaczyć moment użycia broni prochowej, co było bardzo ciekawym i niepowtarzalnym przeżyciem.
Spotkanie nasze jest owocem współpracy naszej szkoły z Uniwersytetem Szczecińskim za pośrednictwem Pana dr Radosława Skryckiego i naszego opiekuna Pana Marka Bednarza. Bardzo liczymy, że nasze szkolne koło historii wojskowości będzie mogło w przyszłości brać udział w różnych tego typu inicjatywach w ramach współpracy.
Marek Bednarz
|
|